Незамінним атрибутом малих, фермерських та приватних підсобних господарств є застосування різних марок мотоблоків та іншої малогабаритної мототехніки. І провідна роль в якості малогабаритного енергетичного засобу припадає на мотоблоки, які обладнуються різними типами начіпних знарядь. Застосування мотоблоків із знаряддями дозволяє:
З мотоблоками для обробітку ґрунту використовуються:
Основними типами плугів, які доцільно використовувати з мотоблоками є:
Плуг з кріпленням
Якісна оранка плугами на базі мотоблоків забезпечується за умов:
З мотоблоками використовують також плоскорізи, які виконують:
Для цього на плоскорізі встановлені стрілчасті лапи або «бритви» різної ширини, а їх робота забезпечується тяговим зусиллям мотоблока. Крім того, плоскорізів на базі мотоблока можна також комбінувати з окучниками, розпушувачами та іншими знаряддями в залежності від потреб.
До уваги цікаве знаряддя - гольчатий розпушувач-культиватор
Для активного якісного розпушення ґрунту, знищення бур’янів та змішування з ґрунтом добрив і рослинних решток з мотоблоками можуть також використовуватися фрези, які закріплюються до мотобока замість коліс. Основними типами фрез, що використовуються з мотоблоками, є:
Фреза типової комплектації легких та середніх мотоблоків. Часто складаються з кількох секцій для регулювання ширини захвату
В цілому, при обробітку ґрунту із застосуванням мотоблоків необхідно:
Мотоблок використовується також і для посадки картоплі. Для цього він обладнується переважно однорядною картоплесаджалкою. Важливо при виборі картоплесаджалки до мотоблока звернути увагу на наявність:
Крім того, із мотоблоками використовують знаряддя для догляду за посадками картоплі, а саме дискові або активні окучники. В процесі окучування мотоблок ведеться по міжряддю, а крила окучника підсипають ґрунт в зону коріння. Найбільшого поширення для мотоблоків набули дискові окучники. Вони прості за конструкцією і зручні у використанні. В залежності від висоти культури можна змінювати кут встановлення дисків, а залежно від міжряддя і ґрунтових умов – глибину їх ходу у ґрунті. Окучники з мотоблоком також застосовуються і при сівбі насіння.
Для скошування природних і сіяних трав в парках, садах та луках, а також видалення стебел інших культур при збиранні використовують мотоблоки, які обладнані косарками.
Основні типи косарок, які використовуються з мотобоками:
Тому, при заготівлі сіна необхідно віддати перевагу все ж роторній косарці до мотоблока, а для догляду за газоном фронтальній. З точки зору обслуговування, то роторна косарка все ж менш вибаглива у порівнянні із фронтальною.
Мотоблоки є також незамінні при збиранні картоплі в підсобних господарствах та малогабаритних полях. Для цього мотоблоки можна обладнати копачами. Застосування копачів дозволяє:
Копачі: вже не пасивний "дельфін", але ще не комбайн... Проте присипаного з таким копачем буде менше.
Підкопування рядка здійснюється переважно двополицевим корпусом із приєднаними прутками. Форма корпуса із прутками дозволяє підрізувати шар ґрунту з бульбами, виділяти бульби із шару, просіювати ґрунт та укладати бульби у валок для подальшого підбирання. Але досить часто дрібні бульби проходять між прутками і присипаються ґрунтом. Такі копачі можуть також обладнуватися коливаючими решетами для активного просіювання ґрунту.
Мотоблоки з потужністю двигуна до 5,5 к.с., які обладнуються копачами, дозволяють працювати при збиранні картоплі зі швидкістю 2…4 км/год та глибині підкопування до 20 см. Продуктивність при цьому становитиме в межах 0,012…0,083 га/год.
Копачі на базі мотоблока можна також використовувати при збиранні цибулі та інших овочевих коренеплодів.
Мотоблок може використовуватися також для транспортування вантажів та врожаю з городу і поля на незначні відстані хоч із невеликою, але стабільною швидкістю. Для цього до мотоблока приєднується причепи вантажопідйомністю до 500 кг. Причепи можуть обладнуватися власними гальмами (це дозволяє гальмувати і мотоблоком), сидінням для працюючого та пристроями для саморозвантаження або перекидання кузова.
Слід відзначити, що останнім часом на базі мотоблока використовуються снігоочисні машини та роторні щітки шириною до 1м для прибирання плиткового або асфальтного покриття тротуару від бруду і свіжого снігу.
Мотоблок також ефективно використовується з подрібнювачем, який дозволяє подрібнювати гілки дерев і кущів товщиною до 5 см, стебла кукурудзи для подальшого згодовування тваринам та іншої стеблової сировини.
Тому нескладно відмітити, що мотоблоки із начіпним знаряддям є незамінною технікою для садово-паркового господарства, фермерів та на присадибних ділянках.
При виборі начіпного знаряддя до мотоблока необхідно враховувати: